Sullins Connector Solutions JBC10HETN
JBC10HETN picture photo
Mfg. Part Number
JBC10HETN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC10HETN.pdf
Availability of JBC10HETN
QUANTITY
JBC10HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC10HETN
Internal Part NumberEIS-JBC10HETN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC10HETN
Related LinksJBC1, JBC10HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC10HETN Details Description
Related parts for JBC10HETN
IC MPU Z180 20MHZ 68PLCC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 400MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.8V SOT89-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 600POS datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 2KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G SLVR datasheet.pdf
CAP FILM 620NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf