Sullins Connector Solutions JBC10HETS
JBC10HETS picture photo
Mfg. Part Number
JBC10HETS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC10HETS.pdf
Availability of JBC10HETS
QUANTITY
JBC10HETS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC10HETS
Internal Part NumberEIS-JBC10HETS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC10HETS
Related LinksJBC1, JBC10HETS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC10HETS Details Description
Related parts for JBC10HETS
SENSOR AMP 150PSI .5-4.5VDC OUT datasheet.pdf
IC VOLT TRANSLATOR 56-TSSOP datasheet.pdf
CONN DB26 FEMALE HD CRIMP TIN datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS 2MM R/A SMD datasheet.pdf
CONTROL LIQ LEVEL 48VAC DIN RAIL datasheet.pdf
OSC XO 81.92MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf