Sullins Connector Solutions JBC17HETH
JBC17HETH picture photo
Mfg. Part Number
JBC17HETH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 17POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC17HETH.pdf
Availability of JBC17HETH
QUANTITY
JBC17HETH Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC17HETH
Internal Part NumberEIS-JBC17HETH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions17
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC17HETH
Related LinksJBC1, JBC17HETH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC17HETH Details Description
Related parts for JBC17HETH
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 8X1 28SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 6A TO220AB datasheet.pdf
LIGHT PIPE ARRAY FOR 7016X LED datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 15C S 10" WHT datasheet.pdf
HDM 9SMPR140F250O G datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 5000K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 30POS PIN datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 1750MA 5V DIM datasheet.pdf