Sullins Connector Solutions JBC30DETI
JBC30DETI picture photo
Mfg. Part Number
JBC30DETI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 60POS DR LOW P
Datasheet Download
JBC30DETI.pdf
Availability of JBC30DETI
QUANTITY
JBC30DETI Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC30DETI
Internal Part NumberEIS-JBC30DETI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC30DETI
Related LinksJBC3, JBC30DETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC30DETI Details Description
Related parts for JBC30DETI
OSC XO 26.5625MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 20 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES 1.05 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 14POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 7.5MM datasheet.pdf
KK 100 HDR FLAT VERT 20 AU 3POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17A 8-HSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf