Stackpole Electronics Inc. RNCF1206BKE8K25
RNCF1206BKE8K25 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF1206BKE8K25
Brief Description
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RNCF1206BKE8K25.pdf
Availability of RNCF1206BKE8K25
QUANTITY
RNCF1206BKE8K25 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF1206BKE8K25
Internal Part NumberEIS-RNCF1206BKE8K25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)