Sullins Connector Solutions JBC31HETI
JBC31HETI picture photo
Mfg. Part Number
JBC31HETI
Brief Description
FML CRD EDGE .100 31POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC31HETI.pdf
Availability of JBC31HETI
QUANTITY
JBC31HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC31HETI
Internal Part NumberEIS-JBC31HETI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions31
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC31HETI
Related LinksJBC3, JBC31HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC31HETI Details Description
Related parts for JBC31HETI
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 4.22 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 3MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.3182MHZ CMOS SMD datasheet.pdf