Sullins Connector Solutions JBC44HETN
JBC44HETN picture photo
Mfg. Part Number
JBC44HETN
Brief Description
FML CRD EDGE .100 44POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC44HETN.pdf
Availability of JBC44HETN
QUANTITY
JBC44HETN Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC44HETN
Internal Part NumberEIS-JBC44HETN
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions44
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC44HETN
Related LinksJBC4, JBC44HETN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC44HETN Details Description
Related parts for JBC44HETN
FIXED IND 33UH 750MA 192 MOHM datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/16 X 1/2" datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3PS R/A 10M CABLE datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44SOJ datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
RES 470K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 462V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 2W SMBG datasheet.pdf
IC FPGA 208 I/O 304RQFP datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM datasheet.pdf
JUMPER CBL ASSY 1HEADER 3LD 6" datasheet.pdf