TE Connectivity Deutsch Connectors DJT10F21-16AA
DJT10F21-16AA picture photo
Mfg. Part Number
DJT10F21-16AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN
Datasheet Download
DJT10F21-16AA.pdf
Availability of DJT10F21-16AA
QUANTITY
DJT10F21-16AA Order Process
Ship out your order
Specifications of DJT10F21-16AA
Internal Part NumberEIS-DJT10F21-16AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DJT10F21-16AA
Related LinksDJT10F, DJT10F21-16AA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
DJT10F21-16AA Details Description
Related parts for DJT10F21-16AA
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
IC OSC DUAL FX FREQ PROG 8-USOP datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 BRASS 8MM datasheet.pdf