Sullins Connector Solutions JBC49HETI
JBC49HETI picture photo
Mfg. Part Number
JBC49HETI
Brief Description
FML CRD EDGE .100 49POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC49HETI.pdf
Availability of JBC49HETI
QUANTITY
JBC49HETI Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC49HETI
Internal Part NumberEIS-JBC49HETI
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions49
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC49HETI
Related LinksJBC4, JBC49HETI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC49HETI Details Description
Related parts for JBC49HETI
CAP TANT 22UF 20V 10% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 111VWM 179VC AXIAL datasheet.pdf
MESHCONNECT MODULE 1/4 WAVE WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
FUSE AUTO 35A 32VDC BLADE 50 PC datasheet.pdf
ANT DIPOL WRR 2.5GHZ RG113 U.FL datasheet.pdf
XFRMR datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 4V T/H datasheet.pdf
4 UP R/A SHROUDED T1 LED CBI datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 690MA 252 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf