Sullins Connector Solutions JBC50HEYS
JBC50HEYS picture photo
Mfg. Part Number
JBC50HEYS
Brief Description
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P
Datasheet Download
JBC50HEYS.pdf
Availability of JBC50HEYS
QUANTITY
JBC50HEYS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBC50HEYS
Internal Part NumberEIS-JBC50HEYS
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBC50HEYS
Related LinksJBC5, JBC50HEYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JBC50HEYS Details Description
Related parts for JBC50HEYS
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION SCAN90004 datasheet.pdf
CONN HDR 32POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET HM 88POS 8ROW R/A datasheet.pdf
UNIV 100-240 AC-24VDC CONT NEMA datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
RES 2M OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
RELAY SAFETY datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 1W DO214AC datasheet.pdf