Souriau Connection Technology JBXEC2G12FCSDS
JBXEC2G12FCSDS picture photo
Mfg. Part Number
JBXEC2G12FCSDS
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT CRMP
Datasheet Download
JBXEC2G12FCSDS.pdf
Availability of JBXEC2G12FCSDS
QUANTITY
JBXEC2G12FCSDS Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXEC2G12FCSDS
Internal Part NumberEIS-JBXEC2G12FCSDS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front or Rear Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXEC2G12FCSDS
Related LinksJBXEC2G, JBXEC2G12FCSDS Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXEC2G12FCSDS Details Description
Related parts for JBXEC2G12FCSDS
SENSOR ABS PRESS 14.8PSI MAX datasheet.pdf
ESD HANDLER 5-7/8X4X2-3/4 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
RES 47 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.61K OHM 1% 10W datasheet.pdf