Souriau Connection Technology JBXED2G10FCSDSR
JBXED2G10FCSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXED2G10FCSDSR
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT CRMP
Datasheet Download
JBXED2G10FCSDSR.pdf
Availability of JBXED2G10FCSDSR
QUANTITY
JBXED2G10FCSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXED2G10FCSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXED2G10FCSDSR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationCrimp
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating8A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXED2G10FCSDSR
Related LinksJBXED2G, JBXED2G10FCSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXED2G10FCSDSR Details Description
Related parts for JBXED2G10FCSDSR
CONN HEADER VERT 26POS .100 GOLD datasheet.pdf