Souriau Connection Technology JBXER3G10FCSDSR
JBXER3G10FCSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXER3G10FCSDSR
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT CRMP
Datasheet Download
JBXER3G10FCSDSR.pdf
Availability of JBXER3G10FCSDSR
QUANTITY
JBXER3G10FCSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXER3G10FCSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXER3G10FCSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating12A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C