Souriau Connection Technology JBXER3G18MSSDSR
JBXER3G18MSSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXER3G18MSSDSR
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
JBXER3G18MSSDSR.pdf
Availability of JBXER3G18MSSDSR
QUANTITY
JBXER3G18MSSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXER3G18MSSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXER3G18MSSDSR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert3
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXER3G18MSSDSR
Related LinksJBXER3G, JBXER3G18MSSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXER3G18MSSDSR Details Description
Related parts for JBXER3G18MSSDSR
KIT FOOT ENCORE II 28-SSOP datasheet.pdf
IC RESET MPU W/COMP SOT23-6 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL R,X RVPOL .125" datasheet.pdf
RES 866K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf
RES SMD 1.18KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADHESIVES & SEALANTS datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf