Souriau Connection Technology JBXFC2G19FWSDSMR
JBXFC2G19FWSDSMR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFC2G19FWSDSMR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
JBXFC2G19FWSDSMR.pdf
Availability of JBXFC2G19FWSDSMR
QUANTITY
JBXFC2G19FWSDSMR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFC2G19FWSDSMR
Internal Part NumberEIS-JBXFC2G19FWSDSMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFC2G19FWSDSMR
Related LinksJBXFC2G1, JBXFC2G19FWSDSMR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFC2G19FWSDSMR Details Description
Related parts for JBXFC2G19FWSDSMR
CONN TERM BLOCK 5.00MM 3POS datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 14POS datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB datasheet.pdf
Connector Socket 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf