Souriau Connection Technology JBXFD1B10MSSDPMR
JBXFD1B10MSSDPMR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFD1B10MSSDPMR
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN SLD
Datasheet Download
JBXFD1B10MSSDPMR.pdf
Availability of JBXFD1B10MSSDPMR
QUANTITY
JBXFD1B10MSSDPMR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFD1B10MSSDPMR
Internal Part NumberEIS-JBXFD1B10MSSDPMR
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationB
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating2.5A
Voltage - Rated300VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFD1B10MSSDPMR
Related LinksJBXFD1B1, JBXFD1B10MSSDPMR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFD1B10MSSDPMR Details Description
Related parts for JBXFD1B10MSSDPMR
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC VCO 830-970MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
LEC CBI 2MM 3-LEVEL GRN,GRN,GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf