Souriau Connection Technology JBXFD2G19MSSDSR
JBXFD2G19MSSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFD2G19MSSDSR
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT SOLDER
Datasheet Download
JBXFD2G19MSSDSR.pdf
Availability of JBXFD2G19MSSDSR
QUANTITY
JBXFD2G19MSSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFD2G19MSSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXFD2G19MSSDSR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPush Pull Connectors
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFD2G19MSSDSR
Related LinksJBXFD2G, JBXFD2G19MSSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFD2G19MSSDSR Details Description
Related parts for JBXFD2G19MSSDSR
MOSFET N-CH 55V 30A DPAK datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO92-3 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 15PSI datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 3' NM UHFM datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf