Souriau Connection Technology JBXFD2J12MCSDSMR
JBXFD2J12MCSDSMR picture photo
Mfg. Part Number
JBXFD2J12MCSDSMR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS INLINE PIN CRIMP
Datasheet Download
JBXFD2J12MCSDSMR.pdf
Availability of JBXFD2J12MCSDSMR
QUANTITY
JBXFD2J12MCSDSMR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXFD2J12MCSDSMR
Internal Part NumberEIS-JBXFD2J12MCSDSMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationJ
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXFD2J12MCSDSMR
Related LinksJBXFD2J1, JBXFD2J12MCSDSMR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXFD2J12MCSDSMR Details Description
Related parts for JBXFD2J12MCSDSMR
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR TRANSITION 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADR 32POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION 16AWG datasheet.pdf
RES 174 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
BEARING SPACER datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf
0.1 uF, +5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf