Souriau Connection Technology JBXHH2G16FPSDSR
JBXHH2G16FPSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXHH2G16FPSDSR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT PCB
Datasheet Download
JBXHH2G16FPSDSR.pdf
Availability of JBXHH2G16FPSDSR
QUANTITY
JBXHH2G16FPSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXHH2G16FPSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXHH2G16FPSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead; Through Hole
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP68 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating6A
Voltage - Rated730VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXHH2G16FPSDSR
Related LinksJBXHH2G, JBXHH2G16FPSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXHH2G16FPSDSR Details Description
Related parts for JBXHH2G16FPSDSR
IC LATCH OCTAL 3STATE 20QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO220 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ 14SO datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 210K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 887K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GASKET FABRIC/FOAM 4X457.2MM SQ datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.05A 228 MOHM datasheet.pdf