Souriau Connection Technology JBXSA2G16MCSDSR
JBXSA2G16MCSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXSA2G16MCSDSR
Brief Description
CONN RCPT 16POS PNL MNT PIN CRMP
Datasheet Download
JBXSA2G16MCSDSR.pdf
Availability of JBXSA2G16MCSDSR
QUANTITY
JBXSA2G16MCSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXSA2G16MCSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXSA2G16MCSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount, Bulkhead - Front and Rear Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating6A
Voltage - Rated730VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXSA2G16MCSDSR
Related LinksJBXSA2G, JBXSA2G16MCSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXSA2G16MCSDSR Details Description
Related parts for JBXSA2G16MCSDSR
IC VOLT DET 2.5V P-P SOT23A datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 6POS TIN PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V C0G RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 5A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 500W datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 16"L X 12"W datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 4.92"L X 3.15"W datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 2CH GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
SWITCH 3 POS datasheet.pdf