Souriau Connection Technology JBXSA2G18FWSDSMR
JBXSA2G18FWSDSMR picture photo
Mfg. Part Number
JBXSA2G18FWSDSMR
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JBXSA2G18FWSDSMR.pdf
Availability of JBXSA2G18FWSDSMR
QUANTITY
JBXSA2G18FWSDSMR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXSA2G18FWSDSMR
Internal Part NumberEIS-JBXSA2G18FWSDSMR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount, Bulkhead - Front and Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating5.5A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXSA2G18FWSDSMR
Related LinksJBXSA2G1, JBXSA2G18FWSDSMR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXSA2G18FWSDSMR Details Description
Related parts for JBXSA2G18FWSDSMR
JUMPER-H9991TR/1852BK/H9991TR10" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 22A TO-247 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 412 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BANANA PLUG STD BLACK 14AWG datasheet.pdf
CONN HDR 58POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1200UF 40V CHA MNT datasheet.pdf