Souriau Connection Technology JBXSR2G10FCSDSR
JBXSR2G10FCSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXSR2G10FCSDSR
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT SKT CRMP
Datasheet Download
JBXSR2G10FCSDSR.pdf
Availability of JBXSR2G10FCSDSR
QUANTITY
JBXSR2G10FCSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXSR2G10FCSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXSR2G10FCSDSR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating8A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXSR2G10FCSDSR
Related LinksJBXSR2G, JBXSR2G10FCSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXSR2G10FCSDSR Details Description
Related parts for JBXSR2G10FCSDSR
CAP CER 10UF 10V Y5V 1206 datasheet.pdf
08 MINI T/SPRING HSG SR .100CL datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM ROUND datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
Connector Socket 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf