Souriau Connection Technology JBXSR2G12FSSDSR
JBXSR2G12FSSDSR picture photo
Mfg. Part Number
JBXSR2G12FSSDSR
Brief Description
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
JBXSR2G12FSSDSR.pdf
Availability of JBXSR2G12FSSDSR
QUANTITY
JBXSR2G12FSSDSR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXSR2G12FSSDSR
Internal Part NumberEIS-JBXSR2G12FSSDSR
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated830VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXSR2G12FSSDSR
Related LinksJBXSR2G, JBXSR2G12FSSDSR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXSR2G12FSSDSR Details Description
Related parts for JBXSR2G12FSSDSR
JUMPER-H1504TR/A3049R/X 4" datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 72POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 18-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONN IDC 15POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 254 TYP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE 4000A 380V 4PKN/60 AR datasheet.pdf