Souriau Connection Technology JBXSR3G18FCSDSMR
JBXSR3G18FCSDSMR picture photo
Mfg. Part Number
JBXSR3G18FCSDSMR
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT CRMP
Datasheet Download
JBXSR3G18FCSDSMR.pdf
Availability of JBXSR3G18FCSDSMR
QUANTITY
JBXSR3G18FCSDSMR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXSR3G18FCSDSMR
Internal Part NumberEIS-JBXSR3G18FCSDSMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesJBX
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXSR3G18FCSDSMR
Related LinksJBXSR3G1, JBXSR3G18FCSDSMR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXSR3G18FCSDSMR Details Description
Related parts for JBXSR3G18FCSDSMR
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 2.8A 51 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 12POS datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0039UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf