Souriau Connection Technology JBXSR3G18FCSDSMR
JBXSR3G18FCSDSMR picture photo
Mfg. Part Number
JBXSR3G18FCSDSMR
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT CRMP
Datasheet Download
JBXSR3G18FCSDSMR.pdf
Availability of JBXSR3G18FCSDSMR
QUANTITY
JBXSR3G18FCSDSMR Order Process
Ship out your order
Specifications of JBXSR3G18FCSDSMR
Internal Part NumberEIS-JBXSR3G18FCSDSMR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert3
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line); Panel Mount
TerminationCrimp
Fastening TypePush-Pull
OrientationG
Ingress ProtectionIP40
Shell Material, FinishBrass, Chrome over Nickel
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp, Shielded
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating7A
Voltage - Rated660VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JBXSR3G18FCSDSMR
Related LinksJBXSR3G1, JBXSR3G18FCSDSMR Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
JBXSR3G18FCSDSMR Details Description
Related parts for JBXSR3G18FCSDSMR
RELAY REED SPDT 250MA 24V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 80POS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 25PPM 5X7MM datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 70NS 44VFBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN JACK MODULE BLOCKOUT DEVICE datasheet.pdf
MICRO 100 F 2" RBW JACKP datasheet.pdf