Panasonic Electric Works JC1AF-DC12V-F
JC1AF-DC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
JC1AF-DC12V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V
Datasheet Download
JC1AF-DC12V-F.pdf
Availability of JC1AF-DC12V-F
QUANTITY
JC1AF-DC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of JC1AF-DC12V-F
Internal Part NumberEIS-JC1AF-DC12V-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLJC Relays Mar/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Coil TypeNon Latching
Coil Current75mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormSPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current)15A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time30ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power900 mW
Coil Resistance160 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JC1AF-DC12V-F
Related LinksJC1AF-, JC1AF-DC12V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JC1AF-DC12V-F Details Description
Related parts for JC1AF-DC12V-F
IC OPAMP DIFF 450MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL ULP 12-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
VHDM BP 8R 10C SIG ADV MATE CHEV datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 4.3UH 2.1A 55 MOHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL PLUG HORIZ 500MM 3C GRN datasheet.pdf