Panasonic Electric Works JC2A-DC24V
JC2A-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
JC2A-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V
Datasheet Download
JC2A-DC24V.pdf
Availability of JC2A-DC24V
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
JC2A-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of JC2A-DC24V
Internal Part NumberEIS-JC2A-DC24V
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsGeneral Appl Guidelines
Standards Chart
How to Read Date Codes
Standard Package50
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesJC
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current41.6mA
Coil Voltage24VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)19.2 VDC
Turn Off Voltage (Min)2.4 VDC
Operate Time15ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Alloy
Coil Power1 W
Coil Resistance576 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JC2A-DC24V
Related LinksJC2A-, JC2A-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JC2A-DC24V Details Description
Related parts for JC2A-DC24V
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.0V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
CABLE ASSY 36POS MDR-MDR PLUG 5M datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP ADPT SZ 18 1-20 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 335MA 720 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 13POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT datasheet.pdf