Panasonic Electric Works JC2AF-DC12V-F
JC2AF-DC12V-F picture photo
Mfg. Part Number
JC2AF-DC12V-F
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 12V
Datasheet Download
JC2AF-DC12V-F.pdf
Availability of JC2AF-DC12V-F
QUANTITY
JC2AF-DC12V-F Order Process
Ship out your order
Specifications of JC2AF-DC12V-F
Internal Part NumberEIS-JC2AF-DC12V-F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
How to Read Date Codes
PCN Obsolescence/ EOLJC Relays Mar/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Coil TypeNon Latching
Coil Current83.3mA
Coil Voltage12VDC
Contact FormDPST (2 Form A)
Contact Rating (Current)10A
Switching Voltage250VAC - Max
Turn On Voltage (Max)9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min)1.2 VDC
Operate Time30ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Power1 W
Coil Resistance144 Ohms
Operating Temperature-50°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JC2AF-DC12V-F
Related LinksJC2AF-, JC2AF-DC12V-F Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
JC2AF-DC12V-F Details Description
Related parts for JC2AF-DC12V-F
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 36POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
RES METAL OX 3W 91K OHM 5% AXL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS STR 5MM datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
DSUB CRIMP-TOOL DIES 37P datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 1W datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR 1.4X1.0MM FILTERS datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TV 30C MIX(QUAD) PIN RECP datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 25 V datasheet.pdf