XP Power JCA1005D01
JCA1005D01 picture photo
Mfg. Part Number
JCA1005D01
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W
Datasheet Download
JCA1005D01.pdf
Availability of JCA1005D01
QUANTITY
JCA1005D01 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCA1005D01
Internal Part NumberEIS-JCA1005D01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductJCA10 Series – 10 W Ultra-Compact DC-DC Converters
JCA Series
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCA
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.5V
Voltage - Input (Max)9V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)800mA, 800mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCA1005D01
Related LinksJCA10, JCA1005D01 Datasheet, XP Power Distributor
JCA1005D01 Details Description
Related parts for JCA1005D01
RES ARRAY 15 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1.5A DO214AA datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS MTA-100 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC CTRLR PWM VR12.5 40TQFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf