XP Power JCB0324S15
JCB0324S15 picture photo
Mfg. Part Number
JCB0324S15
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 3W
Datasheet Download
JCB0324S15.pdf
Availability of JCB0324S15
QUANTITY
JCB0324S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCB0324S15
Internal Part NumberEIS-JCB0324S15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductJCB Series DC-DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCB
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA
Power (Watts) - Manufacture Series3W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max3W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCB0324S15
Related LinksJCB03, JCB0324S15 Datasheet, XP Power Distributor
JCB0324S15 Details Description
Related parts for JCB0324S15
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
TERM LK FORK VYL 16-14AWG #10 datasheet.pdf
FUSE 4A 125V FAST W/RED PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SSR GN3 3-PHASE 50A 18-36VAC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 8.06KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 21.59MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 432 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf