Sullins Connector Solutions JCB60DYHR
JCB60DYHR picture photo
Mfg. Part Number
JCB60DYHR
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 TH 120POS
Datasheet Download
JCB60DYHR.pdf
Availability of JCB60DYHR
QUANTITY
JCB60DYHR Order Process
Ship out your order
Specifications of JCB60DYHR
Internal Part NumberEIS-JCB60DYHR
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
FeaturesBoard Lock
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCB60DYHR
Related LinksJCB6, JCB60DYHR Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCB60DYHR Details Description
Related parts for JCB60DYHR
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO35 datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 22K OHM 0404 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 25K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.25W DO213AB datasheet.pdf