Sullins Connector Solutions JCB60DYHT
JCB60DYHT picture photo
Mfg. Part Number
JCB60DYHT
Brief Description
CONN EDGE DUAL .050 TH 120POS
Datasheet Download
JCB60DYHT.pdf
Availability of JCB60DYHT
QUANTITY
JCB60DYHT Order Process
Ship out your order
Specifications of JCB60DYHT
Internal Part NumberEIS-JCB60DYHT
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row60
Number of Positions120
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.050" (1.27mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder, Staggered
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
ColorBlack
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCB60DYHT
Related LinksJCB6, JCB60DYHT Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCB60DYHT Details Description
Related parts for JCB60DYHT
DIODE GP 600V 6A MICRODE BUTTON datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 26 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IDC CABLE- ASC34B/AE34G/ASC34B datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM MLPQ-20 datasheet.pdf
BRIDGE RECTIFIER 60V 2A MBS2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf