Sullins Connector Solutions JCC10HEYH
JCC10HEYH picture photo
Mfg. Part Number
JCC10HEYH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P
Datasheet Download
JCC10HEYH.pdf
Availability of JCC10HEYH
QUANTITY
JCC10HEYH Order Process
Ship out your order
Specifications of JCC10HEYH
Internal Part NumberEIS-JCC10HEYH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCC10HEYH
Related LinksJCC1, JCC10HEYH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCC10HEYH Details Description
Related parts for JCC10HEYH
DIODE PIN HF SW 50V 100MA VMD2 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC MPU Q OR IQ 1.0GHZ 425TEPBGA1 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK 3KW 400V datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 250MA 200 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER 500V datasheet.pdf