Sullins Connector Solutions JCC10HEYN
JCC10HEYN picture photo
Mfg. Part Number
JCC10HEYN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
FML CRD EDGE .100 10POS HL LOW P
Datasheet Download
JCC10HEYN.pdf
Availability of JCC10HEYN
QUANTITY
JCC10HEYN Order Process
Ship out your order
Specifications of JCC10HEYN
Internal Part NumberEIS-JCC10HEYN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions10
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows1
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyamide (PA9T)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCC10HEYN
Related LinksJCC1, JCC10HEYN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
JCC10HEYN Details Description
Related parts for JCC10HEYN
DSUB CABL-AMU09K/ AE10M / X datasheet.pdf
LABEL PANJACK DM RED datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT EVAL 3AXIS ANLG ACCELEROMTR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 90.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 1.9NH 620MA 130 MOHM datasheet.pdf