| Internal Part Number | EIS-JCD0448D12 | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | JCD | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 72V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | -12V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 166mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 4W | |
| Voltage - Isolation | 1.6kV (1600V) | |
| Features | OCP, OVP, SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 24-DIP Module (8 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 83% | |
| Power (Watts) - Max | 4W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | JCD0448D12 | |
| Related Links | JCD04, JCD0448D12 Datasheet, XP Power Distributor | |
 | 5104340-1 | CONN HEADER 10POS R/A .100 GOLD | datasheet.pdf | |