XP Power JCD0524S15
JCD0524S15 picture photo
Mfg. Part Number
JCD0524S15
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 5W
Datasheet Download
JCD0524S15.pdf
Availability of JCD0524S15
QUANTITY
JCD0524S15 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCD0524S15
Internal Part NumberEIS-JCD0524S15
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)333mA
Power (Watts) - Manufacture Series5W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCD0524S15
Related LinksJCD05, JCD0524S15 Datasheet, XP Power Distributor
JCD0524S15 Details Description
Related parts for JCD0524S15
FUSE GLASS 160MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 720MA 630 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 0.25% 1/4W 2010 datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GKZ KEYS -UP-DOWN ADJ KEY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HDM EMPO120F200F K datasheet.pdf
GFKC 2 5/ 3-ST-7 5 BD:21-24 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 240W datasheet.pdf