XP Power JCD0624S3V3
JCD0624S3V3 picture photo
Mfg. Part Number
JCD0624S3V3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W
Datasheet Download
JCD0624S3V3.pdf
Availability of JCD0624S3V3
QUANTITY
JCD0624S3V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCD0624S3V3
Internal Part NumberEIS-JCD0624S3V3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCD
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.4A
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency75%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCD0624S3V3
Related LinksJCD06, JCD0624S3V3 Datasheet, XP Power Distributor
JCD0624S3V3 Details Description
Related parts for JCD0624S3V3
CAP FILM 4700PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 3A 50V SMCJ datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 35V SMD datasheet.pdf