Vishay/BCcomponents MRS16000C1271FC100
MRS16000C1271FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS16000C1271FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.27K OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS16000C1271FC100.pdf
Availability of MRS16000C1271FC100
QUANTITY
MRS16000C1271FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS16000C1271FC100
Internal Part NumberEIS-MRS16000C1271FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS16
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.063" Dia x 0.142" L (1.60mm x 3.60mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS16000C1271FC100
Related LinksMRS16000C, MRS16000C1271FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS16000C1271FC100 Details Description
Related parts for MRS16000C1271FC100
RES SMD 3.3 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMA datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 8-TSSOP datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH HS datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 8pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf