Amphenol Aerospace Operations MS27484E20B16PD
MS27484E20B16PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27484E20B16PD
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27484E20B16PD.pdf
Availability of MS27484E20B16PD
QUANTITY
MS27484E20B16PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27484E20B16PD
Internal Part NumberEIS-MS27484E20B16PD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27484E20B16PD
Related LinksMS27484, MS27484E20B16PD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27484E20B16PD Details Description
Related parts for MS27484E20B16PD
TUBING CORRUGATED 15.8MM 50M BLK datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 60W datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 4.5A 26 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
DC 1 PRESET REFLECTIVE NPN OC datasheet.pdf
RES SMD 8.76KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.32 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THERMOSTAT 155 DEG C NC 2SIP datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf