| Internal Part Number | EIS-JCE0612D15 | |
| Featured Product | XP Power - JCE06 / JTE06 Series JCE Series DC-DC Converters | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | JCE | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 9V | |
| Voltage - Input (Max) | 18V | |
| Voltage - Output 1 | 15V | |
| Voltage - Output 2 | -15V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 200mA, 200mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 6W | |
| Voltage - Isolation | 1.5kV (1500V) | |
| Features | OCP, SCP, UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 24-DIP Module (8 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 84% | |
| Power (Watts) - Max | 6W | |