Abracon Corporation AISC-0603F-150J-T
AISC-0603F-150J-T picture photo
Mfg. Part Number
AISC-0603F-150J-T
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 90MA 9.5 OHM SMD
Datasheet Download
AISC-0603F-150J-T.pdf
Availability of AISC-0603F-150J-T
QUANTITY
AISC-0603F-150J-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AISC-0603F-150J-T
Internal Part NumberEIS-AISC-0603F-150J-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAISC-0603F.pdfAISC-0603F.stp
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAISC-0603F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±5%
Current Rating90mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)9.5 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant20MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test2.5MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AISC-0603F-150J-T
Related LinksAISC-060, AISC-0603F-150J-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AISC-0603F-150J-T Details Description
Related parts for AISC-0603F-150J-T
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS R/A .050" GLD datasheet.pdf