XP Power JCE0624S3V3
JCE0624S3V3 picture photo
Mfg. Part Number
JCE0624S3V3
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 6W
Datasheet Download
JCE0624S3V3.pdf
Availability of JCE0624S3V3
QUANTITY
JCE0624S3V3 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCE0624S3V3
Internal Part NumberEIS-JCE0624S3V3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductXP Power - JCE06 / JTE06 Series
JCE Series DC-DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCE
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.4A
Power (Watts) - Manufacture Series6W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.41" H (31.8mm x 20.3mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency74%
Power (Watts) - Max5W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCE0624S3V3
Related LinksJCE06, JCE0624S3V3 Datasheet, XP Power Distributor
JCE0624S3V3 Details Description
Related parts for JCE0624S3V3
IC ENCORE MCU FLASH 64K 44LQFP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
SWITCH HI TEMP BASIC 1A 250 VAC datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 20-TSSOP datasheet.pdf
PRINTER THERMAL TRANSFER STD datasheet.pdf
CAP LARGE PANEL FRICTION-FIT BLU datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 26POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 16.94V 1.2KA 2220 datasheet.pdf