XP Power JCJ1024S12
JCJ1024S12 picture photo
Mfg. Part Number
JCJ1024S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 10W
Datasheet Download
JCJ1024S12.pdf
Availability of JCJ1024S12
QUANTITY
JCJ1024S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCJ1024S12
Internal Part NumberEIS-JCJ1024S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductJCJ Series DC/DC Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCJ
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)833mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCJ1024S12
Related LinksJCJ10, JCJ1024S12 Datasheet, XP Power Distributor
JCJ1024S12 Details Description
Related parts for JCJ1024S12
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC DAC 10BIT OCTAL VOUT 16-MSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS PIN datasheet.pdf
RF EVAL FOR PE64905 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
6.5MM WTB RCPT HSE PBTP PRL 2CKT datasheet.pdf