Samsung Electro-Mechanics America, Inc. RC1005F182CS
RC1005F182CS picture photo
Mfg. Part Number
RC1005F182CS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
RC1005F182CS.pdf
Availability of RC1005F182CS
QUANTITY
RC1005F182CS Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1005F182CS
Internal Part NumberEIS-RC1005F182CS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMaterial Declaration Chip Resistor
Featured ProductChip Resistors and Arrays
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1005F182CS
Related LinksRC1005, RC1005F182CS Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
RC1005F182CS Details Description
Related parts for RC1005F182CS
CAP FILM 0.043UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1A D2PAK datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.3A SST3 datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf