| Internal Part Number | EIS-JCK2048D12 | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 75V | |
| Voltage - Output 1 | 12V | |
| Voltage - Output 2 | -12V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 835mA, 835mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 20W | |
| Voltage - Isolation | 1.6kV (1600V) | |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 6-DIP Module | |
| Size / Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C | |
| Efficiency | 90% | |
| Power (Watts) - Max | 20W | |