XP Power JCK3048S12
JCK3048S12 picture photo
Mfg. Part Number
JCK3048S12
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 30W
Datasheet Download
JCK3048S12.pdf
Availability of JCK3048S12
QUANTITY
JCK3048S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCK3048S12
Internal Part NumberEIS-JCK3048S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductJCK Series DC-DC Converters
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts) - Manufacture Series30W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCK3048S12
Related LinksJCK30, JCK3048S12 Datasheet, XP Power Distributor
JCK3048S12 Details Description
Related parts for JCK3048S12
TOOLING PARTS KIT datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 6V datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FIXED IND 320NH 46A 0.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H R/A datasheet.pdf
TORQUESERVO MOTOR datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf