XP Power JCM1512S12
JCM1512S12 picture photo
Mfg. Part Number
JCM1512S12
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 12V 15W
Datasheet Download
JCM1512S12.pdf
Availability of JCM1512S12
QUANTITY
JCM1512S12 Order Process
Ship out your order
Specifications of JCM1512S12
Internal Part NumberEIS-JCM1512S12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductJCM Series DC-DC Power Converters
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesJCM
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max16W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JCM1512S12
Related LinksJCM15, JCM1512S12 Datasheet, XP Power Distributor
JCM1512S12 Details Description
Related parts for JCM1512S12
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
DOOR STEEL 48.75X19.33" BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 50' datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 120MA 24 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
LENS RECT 1POS 15.4X19.6MM CLEAR datasheet.pdf
CAP FILM 4700 PF 5% 630VDC datasheet.pdf