TDK-Lambda Americas, Inc. JFS075024NONROHS
JFS075024NONROHS picture photo
Mfg. Part Number
JFS075024NONROHS
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 750W
Datasheet Download
JFS075024NONROHS.pdf
Availability of JFS075024NONROHS
QUANTITY
JFS075024NONROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of JFS075024NONROHS
Internal Part NumberEIS-JFS075024NONROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesJFS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)31.2A
Power (Watts)750W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency75%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension11.06" L x 4.87" W x 2.00" H (280.9mm x 123.6mm x 50.8mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max749W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JFS075024NONROHS
Related LinksJFS07502, JFS075024NONROHS Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
JFS075024NONROHS Details Description
Related parts for JFS075024NONROHS
Connector Quick Connect Tab 16-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 32VQFN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT I2C/SRL 1CH 8UMAX datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .305M 27POS datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C/SRL 16TSSOP datasheet.pdf
RES 5 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
MOD DIODE 1600V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf
SW MINI SPDT LNG HNG LEVER 250V datasheet.pdf