JAE Electronics JL05-2A18-19APC-F0-R
JL05-2A18-19APC-F0-R picture photo
Mfg. Part Number
JL05-2A18-19APC-F0-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RCPT HSG MALE 19POS FLANGE
Datasheet Download
JL05-2A18-19APC-F0-R.pdf
Availability of JL05-2A18-19APC-F0-R
QUANTITY
JL05-2A18-19APC-F0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JL05-2A18-19APC-F0-R
Internal Part NumberEIS-JL05-2A18-19APC-F0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package21
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJL05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19 (18 + PE)
Shell Size - Insert18-19A
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JL05-2A18-19APC-F0-R
Related LinksJL05-2A18-, JL05-2A18-19APC-F0-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JL05-2A18-19APC-F0-R Details Description
Related parts for JL05-2A18-19APC-F0-R
RES ARRAY 5 RES 3.3K OHM 6SIP datasheet.pdf
KNIFE DISCONNECT,PIDG 16-14 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 18MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS JAM NUT PIN M12 datasheet.pdf