JAE Electronics JL05-2A20-30ASC-F0-R
JL05-2A20-30ASC-F0-R picture photo
Mfg. Part Number
JL05-2A20-30ASC-F0-R
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECEPT 30POS W/O SCK CRIMP
Datasheet Download
JL05-2A20-30ASC-F0-R.pdf
Availability of JL05-2A20-30ASC-F0-R
QUANTITY
JL05-2A20-30ASC-F0-R Order Process
Ship out your order
Specifications of JL05-2A20-30ASC-F0-R
Internal Part NumberEIS-JL05-2A20-30ASC-F0-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesJL05
Packaging-
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions30 (29 + PE)
Shell Size - Insert20-30A
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)JL05-2A20-30ASC-F0-R
Related LinksJL05-2A20-, JL05-2A20-30ASC-F0-R Datasheet, JAE Electronics Distributor
JL05-2A20-30ASC-F0-R Details Description
Related parts for JL05-2A20-30ASC-F0-R
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
POWER STRIP 20A 13 OUT RACK MNT datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED COOL WHITE 6500K datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS DIP TIN GRAY datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER M6 NYLON 5/16" datasheet.pdf
TERM BLOCK EJECTOR datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM datasheet.pdf
TV 18C MIXED(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
220UF 63V 16X25 105C RAD datasheet.pdf